Su-22M4 – Spouštění motoru

24.12.2012 napsal: Admin | Rubrika: Speciály

Web je uzamčen - není možné zasílat komentáře a články již nejsou upravovány.

Suchoj Su-22M3K Fitter

Speciál věnovaný stíhacímu bombardéru Su-22M4 prozatím uzavřeme touto lekcí, ve které se naučíme základní postup pro nahození turbohřídelového motoru Ljulka AL-21F-3.

Všechny odkazy k tématu:

Úkonů, které musí pilot před samotným spuštěním motoru a finálním odstartováním z dráhy je pochopitelně ve skutečnosti o mnoho více. Popisování činností jako je zapojení padákového systému, úpravu popruhů, kontrolu výchozího nastavení všech přepínačů, funkčnosti kyslíkového vybavení a především velmi obsáhlou kontrolu radionavigačního a navigačního vybavení ad., prozatím přeskočíme…

Čistě teoreticky vám ale v nouzi pro „jednoduchý“ vzlet následující instrukce postačí. Abych to shrnul, správně musí pilot Su-22 provést všechny tyto důležité úkony (DÚ):

Spouštění

Na zemi se motor spouští pomocí letištních zdrojů elektrického napájení. Jsou povoleny 3 pokusy spouštění pomocí palubní akumulátorové baterie do teploty vnějšího vzduchu -30°C (za neúspěšný pokus počítat i následné studené protočení). Při nižších teplotách spouštět motor pomocí letištních zdrojů elektrického napájení.

Před spouštěním motoru:

  • Zkontrolovat plynulost přesunu POM do polohy POLNYJ FORSAŽ a přesunout ji do polohy STOP
  • Přesvědčit se, že vypínač AKKUM. AERODR. PITAN. (1) je zapnut
  • Zapnout vypínače dynama (2) a alternátoru (3)
  • Zkontrolovat polohu vypínače požárního kohoutu (4) (krytka vypínače PK musí být zavřena)
  • Zapnout čerpadla (6), na tablo musí zhasnout návěstí NASOS PODKAČKI a PODKAČKI NET.

Su-22M4 - Spouštění motoru Su-22M4 - Spouštění motoru

Při spouštění motoru:

  • Přepnout přepínač DVIGATĚL (5) spouštěcího systému do polohy ZAPUSK (7.)
  • Nastavit POM do polohy MALYJ GAZ
  • Stlačit tlačítko ZAPUSK na 1 až 2 s (přitom na tablo musí svítit návěstí ZAPUSK DVIGAT.) a zapnout stopky

Su-22M4 - Spouštění motoru

Spouštění kontrolovat zpočátku podle hluku pracujícího turbospouštěče a teploty jeho výstupních plynů a dále podle zvyšujících se otáček motoru a teploty výstupních plynů.

Přesvědčit se o vypnutí turbospouštěče při otáčkách 37 až 40 % (určí se podle prudkého poklesu teploty plynů nebo podle zhasnutí návěstí ZAPUSK DVIGAT. na tablo). Motor se musí spustit a automaticky přejít na otáčky volnoběhu do 50 s.

Ihned po spuštění motoru, bez prodlévání na režimu volnoběhu, upravit otáčky 83 až 85 % a ponechat motor v chodu na tomto režimu nejméně 10 s, pak přesunout POM na doraz MALYJ GAZ (volnoběh) .

Doplnění

Legenda:

1 = akumulátor (baterie) nebo připojení vnějšího zdroje na stejnosměrnou síť
2 = dynama – zdroj stejnosměrného proudu, pro jistotu jsou dvě
3 = alternátor – jeden ze zdrojů střídavého proudu
4 = pod krytkou je přepínač (elektricky se přepne kohout přívodu paliva do motoru do polohy stop) a vedle je tlačítko hašení požáru
5 = přepínač se třemi polohami:
Dole = studené protočení motoru, bez přívodu a zapálení paliva. To se nazývá “studené protočení motoru” a používá se třeba po nepovedeném normálním startu motoru, kdy ale selhalo zapálení paliva. Tehdy totiž palivo steče do spodní části motoru a bez „profouknutí“ by při opakovaném pokusu o spuštění „blaflo“. Spodní poloha přepínače také slouží ke konzervaci. Při té se připojí nádržka s olejem a při roztočeném motoru se rozstříkne palivovými tryskami do prostoru motoru. Zapalování je mimo provoz.
Uprostřed = provede se jen spuštění turbospouštěče, bez roztáčení motoru. To slouží např. ke kontrole činnosti turbostartéru.
Nahoře = normální spouštění „ZAPUSK“ motoru.
6 = zapíná elektrická odstředivá čerpadla, aby se natlakoval systém dodávky paliva k vysokotlakému čerpadlu s regulátorem. Toto čerpadlo-regulátor je už částí motoru.
POM = páka ovládání motoru
SAU = autopilot

Su-22: Fotogalerie

UPOZORNĚNÍ: Pro vytvoření speciálu o Su-22M4 bylo vyvinuto značné úsilí několika lidí. Respektujte proto prosím autorská práva. Jakékoliv kopírování, i samostatných částí, je přísně zakázáno.
Ikonka Máte nějaké vlastní zkušenosti s tímto strojem a chcete se o ně podělit? Neváhejte se na nás obrátit!
Ikonka Pokud zde chcete publikovat také své fotografie, stačí se jednoduše zaregistrovat.
Ikonka Zdroj grafiky a fotografií: Tomáš M. a Rudi (Airbase.cz) | Zdroj technických dat: Jumper
Kde pokračovat?